Praha-Melbourne, A v srdci láska

Praha a Melbourne. Co by mohla mít tato dvě města společného?

Kdyby nic jiného, tak je spojuje děj knihy A v srdci láska autorky Favel Parrett.

 

O australské spisovatelce Favel Parrett jsem se náhodou dozvěděla na internetu. Už ani nevím, co jsem hledala, ale vykoukl na mě rozhovor s Favel, který uveřejnili na webu lidovky.cz 24.3.2017. V té době totiž v České republice vyšla její kniha Až přijde noc.


Uběhl nějaký čas a přišly Vánoce 2023.

Pod stromečkem byly v úhledném vánočním balení ukryty také knížky. A jedním z knižních dárků byl román s názvem A v srdci láska, který napsal kdo? Ano, Favel Parrett.

   
A v srdci láska

Název možná svádí k tomu, myslet si, že se jedná o romantický příběh pro ženy. Zkrátka, že je to klasická červená knihovna, kdy se Ona a On, každý z jiného konce světa, potkají, vzplanou láskou, samozřejmě musí překonat mnohé nástrahy, aby si nakonec šťastně padli do náruče. A zazvoní zvonec a pohádky je konec. 

Jenže zdání klame. Malou nápovědou, o čem kniha je a kam nás příběh zavede, může být text na obalu. Cituji:

„Praha a Melbourne. Dvě sestry na opačných koncích světa, dvě poloviny jedné rodiny.“

  Že se děj odehrává na opačných koncích světa je tedy pravda.

O žádnou červenou knihovnu ale nejde, ačkoliv láska v tomto příběhu hraje velkou roli. Jenže láska má mnoho podob.

 

Jak že to bylo? „Dvě sestry na opačných koncích světa“. Eva a Marie, dvojčata. Dvě poloviny jednoho srdce.

 

Do životů mladičkých sester zasáhly neblahé události roku 1938 a jejich společný svět byl v jediném okamžiku násilně rozdělen. Jedna se musela narychlo sbalit a zachránit se emigrací. Druhá směla zůstat doma.

Silnou vzájemnou vazbu ale nepřetrhlo žádné zlo ani vzdálenost.

Navzdory tomu, že nyní žijí na vzdálených místech světa, jsou na sebe neuvěřitelně napojené.

 

Desetiletý Luděk žije se svou babičkou v Praze. Jeho maminka cestuje po světě s Černým divadlem Jiřího Srnce.

V Melbourne žije s babičkou a dědečkem dívčina, které všichni říkají Malá liška. Jejich domov je prodchnutý vůní vzdálené Prahy a rodiny, kterou tam kdysi museli zanechat.

 

Pokud hádáte, že dvě babičky jsou ta kdysi násilně rozdělená dvojčata Marie a Eva, hádáte správně.

Co myslíte, je snazší život v Praze nebo v Melbourne? Žije se na některé straně zeměkoule lépe a snadněji?

 

Více už ale nebudu prozrazovat. Možná jen to, že křehký příběh jedné rodiny, která byla shodou nešťastných náhod násilně rozdělena je zčásti autobiografický.

    


Favel Parrett se narodila 18. května 1974 v Melbourne.                                                                                     

Její první román se jmenuje Past the Shallows a vyšel v roce 2011.

Favel vyhrála od Antarctic Arts Fellowship (Antarktická umělecká společnost) možnost cestovat lodí z Austrálie až do Casey Station, což je australská základna na Antarktidě. Jak Favel řekla v rozhovoru pro lidovky.cz „Kdyby se to nestalo, nikdy bych knihu nenapsala.“  Naštěstí se ale stalo a Favel mohla napsat svůj druhý román, který nazvala When the Night Comes (Až přijde noc). Ten byl vydán v roce 2014.

Třetím románem, který v září roku 2019 Favel přinesla svým čtenářům, je There Was Still Love (A v srdci láska).

     


Favel Parrett se věnuje také psaní pro děti.

Její první dětskou knihou je Wandi. Ta se k čtenářům dostala v září 2021. Jde o fiktivní převyprávění skutečného příběhu o štěněti alpského dinga. Maličkého pejska od jeho psí rodiny unesl obří orel. Štěně přežilo pád, když jej orel shodil na dvorek domu v malém městečku Wandiligong ve Victorii. Tady Wandi potkal svého člověka.

V roce 2023 vydala Favel další knihu pro dětské čtenáře, a ta se jmenuje Kimmi: Queen of the Dingoes.

   


Kromě románů a dětské literatury píše Favel také povídky, které byly publikovány v mnoha časopisech (Meanjin, Island, Best Australian Stories a Griffith Review).

 

V časopise The Australian Woman´s Weekly o autorce mimo jiné napsali: „Výrazný nový hlas australské beletrie“. Proto asi nebude žádným překvapením, že je Favel Parrett nositelkou mnoha literárních ocenění. Myslím, že to první získala v roce 2012, kdy se stala vítězkou the Dobbie Award.

Mnohem více informací nejen o jejich knihách a oceněních najdete zde: https://www.favelparrett.com.au/.Kniha There Was Still Love (A v srdci láska), ve které Favel s láskou vzpomíná na své prarodiče, si získala čtenáře po celém světě. Důvodem je možná i to, že autorka píše srozumitelným jazykem a jejími hrdiny jsou normální lidé se svými starostmi i radostmi. Komentáře