Aussiealbum 2Trocha historie nikoho nezabije. Tuto parafrázi slavné věty pana Suchého jsem už jednou použila. U tohoto „aussiealba" si ji ale musím vypůjčit ještě jednou. Jde totiž o návrat v čase. Takže o historii.
Jsem sice už sydneyský pamětník, ale věřte nevěřte, ty časy, které připomínají staré černobílé fotografie, tak ty ani já nepamatuji!!!


Ano. Staré černobílé fotografie. Ty mám moc ráda. Přibližují nám život v časech více či méně vzdálených. Někdy sama dělám fotografie právě v černobílé verzi. Přijdou mi potom i ty dnešní obrázky nějak jiné, zajímavější. Jako například tato – z roku 2019.Mnohdy, když se toulám po Sydney, mi přicházejí na mysl otázky typu:
  • Jak asi tady lidé kdysi žili?
  • Co dělali?
  • Jak přemýšleli?
  • Byli šťastní?
  • A co by říkali na dnešní podobu města?
Často by ta „svá" místa ani nepoznali. Určitě by byli hodně překvapeni a někdy asi i šokovaní či možná dost smutní. Kdo ví.


V Sydney, ostatně jako všude, probíhá mohutná výstavba. Poslední dobou zde ale rostou docela obludné budovy. Jediné pozitivní na tom je to, že každá taková stavba je obehnána „plotem" plným právě těchto krásných starých fotek. A tak jsem si jich pár ulovila do své australské sbírky.

Nyní se tedy vydejme na toulky po Sydney, a to jak v prostoru, tak i čase. Klidně, ať jsme styloví, můžeme jet tímto krásným autobusem.Nasedat – Sydney už nás čeká. Ta dávná i ta dnešní. Zkusila jsem najít v mých fotkách z posledních let obrázky těch míst, která jsou zvěčněna právě na těch pamětnických.
Nejen fotografie, ale také obrazy nám ukazují, jak známá místa vypadala v minulosti. Začnu jedním krásným obrazem, kde vidíme Sydney v roce - myslím - 1886. Autorem je Charles Conder a obraz můžete vidět v Gallery of NSW, Sydney.Nyní skok do roku 1920 a 2020. Zůstaneme na Circular Quay:A jak to tam vypadalo v roce 1976?


A opět 2020
1982 a 1946:Co na to rok 2020?


Circular Quay a The Rocks tentokrát v roce 1938


Rok 2020 vrací míček 


Došli jsme na Darling Harbour a takový pohled se naskytl obyvatelům Sydney v roce 1905:A jaký pohled máme z toho místa v lednu 2020?


Blízká George Street. 
Nejdříve v roce 1911...... a v roce 2020 je to naprosto odlišná ulice. Naštěstí některé krásné historické budovy zůstaly zachovány.Nyní zpět k Opeře. Jak to tam vypadalo v roce 1966?


No a už klasikaBez mrakodrapů, jako nám představuje tato fotografie, už dnes Sydney neuvidíme. Že to byla krása? Neuvěřitelné.A v roce 2020 pohled ze Sydney Tower – Opera už skoro přes mrakodrapy není vidětV Sydney jezdí po dlouhé době opět tramvaje – tak zpět na Circular Quay. Na místě, kde dnes stojí Opera, totiž kdysi bývalo tramvajové depo. Asi další téma pro samostatný příspěvek – ale to někdy příště.Až k Opeře tramvaje nejedou, konečná je na Circular Quay.Výlet v prostoru a čase jsme začali starým krásným autobusem. Vrátit se můžeme touto starobylou tramvají.Krásné staré fotografie nám ukázaly něco málo z historie Sydney. Teď už ale rychle zpět do současnosti.

Sice je rok 2020 – ale dáme si ho hezky černobíle.

Komentáře