Nejen sportem živ je Australan. Jde se za uměním!A to rovnou za uměním moderním. To je k vidění v budově, kterou najdeme v centru Sydney.

Museum of Contemporary Art Australia (Muzeum současného umění) bylo otevřeno v roce 1991.
30. výročí! Skoro už to vypadá, že stejně jako někdo sbírá známky či obrazy, tak já sbírám australská výročí!Muzeum bylo založeno díky odkazu australského umělce Johna Powera (1881-1943), který svůj majetek odkázal Univerzitě Sydney.

MCA (použiju oficiální zkratku, abych nemusela stále vypisovat název muzea) má ve svých sbírkách i na programu výstav současné umění, a to jak z Austrálie, tak z celého světa.MCA sídlí v osobité budově inspirované stylem Art Deco, která původně patřila australskému námořnictvu (Maritime Services Board).

Na plánech pro stavbu budovy začal pracovat architekt Withers už v roce 1939. Projekt byl ale v době války kvůli nedostatku jak pracovní síly, tak materiálu, pozastaven. Práce byly obnoveny v roce 1944. Základní kámen byl položen až v roce 1949 a v roce 1952 byly otevřeny impozantní prostory šestipodlažní budovy sídla Maritime Services Board.

V roce 1989 námořnictvo opustilo tuto nádhernou budovu a přesídlilo do větších prostor. Vláda státu NSW poskytla dlouhodobý pronájem této budovy the University of Sydney (Univerzitě Sydney) pro založení Muzea současného umění.

Budova byla zrekonstruovaná a rozšířena a v listopadu 1991 bylo Museum of Contemporary Art oficiálně otevřeno.

Velká přestavba MCA za 53 milionů dolarů, kterou provedl sydneyský architekt Sam Marshall ve spolupráci s kanceláří New South Wales Government Architect's Office, byla zahájena v srpnu 2010.

Zrekonstruovaná budova byla otevřena 29. března 2012. Celková rozloha MCA se touto rekonstrukcí zvětšila o téměř 50 % přidáním 4 500 metrů čtverečních včetně nového pětipodlažního křídla.Nová budova byla navržena tak, aby byla co nejlépe využita její úžasná poloha. Z foyer si tak můžete vychutnat nádherný výhled na Sydney Harbour. Z terasy restaurace je jedinečný pohled na Sydney Opera House a Harbour Bridge.Jde skutečně o výjimečný pohled na záliv a Operu. Často ale tento nevšední výhled znemožňují obří zaoceánské lodě, kotvící v blízkosti MCA.Harbour Bridge je z terasy ale vždy krásně vidět.Kdybychom se podívali mnohem dále do historie, tak se MCA nachází na místě, kde v roce 1788 přistála První flotila. Jedenáct lodí, které přepravovaly trestance a vojáky z Británie do Austrálie, sem přijelo založit novou kolonii. Jako takové je toto místo mimořádně významnou lokalitou v australské historii. Je to začátek koloniálních dějin země.Během raného osídlování, byly zde, v místě dnes známém jako The Rocks, postaveny domy, přístaviště, vězení, nemocnice a sklady.

Významné archeologické nálezy prvního doku v Austrálii, založeného v roce 1797, se nacházejí právě pod novým křídlem muzea.

Historie budovy a vůbec místa, kde se nachází, je velmi poutavé téma. Ale jde o muzeum umění. Ano, také budovy jsou umění. Ale přece jen, jaká díla najdeme uvnitř?

MCA Collection obsahuje více než 4000 děl australských umělců. Jde o díla napříč uměleckými formami, tj. obrazy, díla fotografická, sochařská, práce na papíře či pohyblivé obrazy.Mnohem a mnohem více informací najdete na stránkách muzea:
Museum of Contenporary Art Australia

Jak říká slogan MCA:
„Oslavujeme práci současných umělců, přinášíme výjimečné výstavy mezinárodního a australského umění co největšímu počtu lidí. Každoročně přivítáme přes milion návštěvníků s vírou, že umění je pro každého."

MCA je nezisková organizace. 70 % ročních příjmů je z nevládních zdrojů, jako jsou dary, firemní sponzorství, pronájem míst, vstupenky na výstavy a akce.

Musím dodat, že vstup do muzea je zdarma. Platí se pouze vstupenky na zvláštní výstavy.Nejen sportem živ je Australan, jak jsem již v úvodu poznamenala. K životu patří také přece umění. Obojí se ale dá vtipně skloubit. Odolali byste třeba rozcvičce před muzeem, kdyby předcvičovali takoví krásní zajíčci?!Prozradím, že šlo o instalaci vtipně navržených znamení čínského horoskopu, která každoročně provází oslavy Čínského nového roku.

V tu dobu se vždy naskytne zcela jiný pohled na Operu, Harbour Bridge nebo právě budovu MCA.

Komentáře