Steve Parish aneb krásy Austrálie fotoobjektivem

Fotografem, který umí naprosto dokonale zachytit nádheru a jedinečnost australské přírody, je Steve Parish.

Trpělivě čeká na správný okamžik. Potom spoušť jeho fotoaparátu udělá „cvak" a my můžeme obdivovat třeba klokana skákajícího buší nebo malou žabičku na listu leknínu.

Že se čekání na ten jediný správný okamžik vyplácí dokazuje i tato kouzelná fotografie z kalendáře Australian Wildlife 2002.Steve byl už jako dítě vášnivým rybářem a zajímal se o tajuplný svět pod hladinou. Poprvé začal publikovat v osmnácti letech v časopisech zaměřených na potápění a podmořský svět vůbec.


The Pink Anemonefish opět z kalendáře Australian Wildlife, rok 2002

Od té doby vydal tisíce publikací, uspořádal množství výstav a poskytl nespočet rozhovorů.

Při svých cestách někdy začátkem osmdesátých let zjistil, že Austrálie nemá vizuální materiál pro turisty. Začal tedy připravovat turistické průvodce a v roce 1987 otevřel své nakladatelství Steve Parish Publishing.Tak si říkám, kolik asi knih s jeho fotografiemi dosud vyšlo?! Tisíc? Dva tisíce? Kdo ví! Možná jich bude daleko více.

Některé z nich mám a jsou mými rádci a pomocníky.Steve vydává nejen knihy a turistické průvodce, ale také kalendáře, diáře, …Objektivu jeho fotoaparátu neunikly ani krásy australských měst, Sydney nevyjímaje.Jeho fotografie jsou skutečně výjimečné. Není divu, že za svou tvorbu získal mnohá ocenění (namátkou vyberu The Galley Club Award nebo Australian Photographic Society's Award, Wilderness Society Environment Award, Australian Order Award a mnohé další).


Foto z knihy Discovering Australian Wildflowers

Steve sám sebe považuje za autora a vypravěče, který vše sděluje ne prostřednictvím tužky a papíru, ale fotoaparátem.

Jeho vášní je fotograficky zaznamenávat jedinečnou flóru a faunu Austrálie. K tomu používá nejrůznější přístupy od abstraktních až po dokumentární.

Dnes je nejplodnějším a nejvšestrannějším fotografem australské přírody. Vytvořil největší australskou fotografickou knihovnu s přibližně půl milionem snímků.

V roce 2010 se vydal na expedici, jejímž účelem bylo opětovné fotografování rozsáhlých území Austrálie. Cílem a výzvou bylo rozšířit styl a obsah svých předchozích fotografických prací.Dnes žije v Blackall Range na Sunshine Coast Hinterland. Zde má své digitální studio.

Steve Parish je fotograf, ale také vydavatel, umělec, autor, přírodovědec, … Dalo by se říct mistr mnoha oborů. Patří mezi nejznámější a nejmilovanější australské fotografy.

Jeho přístup k tvorbě je umělecký i naturalistický.

Jeho dílo je především o hledání, objevování a pochopení významu a krásy přírody. Svými fotografiemi bere nás, diváky, na dobrodružnou a vzrušující cestu. Za to mu patří velký dík.

Ostatně přesvědčte se sami na https://www.steveparish-natureconnect.com.au/.Už zbývá jen dodat, že se Steve Parish narodil 15. července 1945.
Happy Birthday, Steve!

Úvodní fotografie Wikipedia.org, autor Greg Harm

Komentáře