Happy National Eucalypt Day!Jak už jsem nedávno psala, někdy se nestačím divit, kdo nebo co všechno slaví svůj mezinárodní den. Určitě se mnohým jako první vybaví Mezinárodní den dětí nebo Mezinárodní den žen.

Ale věřte nevěřte je také např. Mezinárodní den mateřského jazyka, cestovního ruchu nebo celníků. Tím výčet samozřejmě zdaleka nekončí.

Aby toho nebylo málo, tak jsou také Světové dny, např. rádia, mokřadů, divoké přírody, vrabců, vody, poezie, … Některé jsou dost bláznivé. Věřili byste, že je Den Star Wars? Nebo Mezinárodní den proti dietám?!

Když jsem procházela část seznamu těchto mezinárodních a světových dnů, zaujalo mě datum 20. března. To je mimo jiné také Světový den štěstí. To už stojí za oslavu. Alespoň malinkatou. Co říkáte? Třeba příští rok.

Dnešním hlavním tématem je ale 23. březen.

To je, jak jsem našla, Světový den meteorologie.
Že by to byl ten důvod, proč je 23. březen hlavním dnešním tématem?
Kdepak!
 
Je to National Eucalypt Day. Národní den eukalyptů.
Aby ne, když je Austrálie těmito mimořádnými stromy přímo provoněná.

Já eukalypty miluji jak pro jejich vůni, tak nádherné květy, ale samozřejmě mě fascinuje a ohromuje jejich celková krása a jedinečnost. Vlastně, který strom není jedinečný? A když eukalypty slupují svou kůru, tak se v mých očích mění v umělecká díla.

Na tohoto krasavce jsem narazila v Blue Mountains.Věděli jste, že existuje více než 600 druhů Eukalyptů? Některé publikace dokonce uvádějí až 900 druhů.

Eukalypty, česky též blahovičníky, jsou pro australskou krajinu typickými stromy. Nesmí tedy chybět ani na obrazech australských malířů.

Tento, s názvem Sultry Morning, je dílem malířky Chris Huber.Nejenže jsou australskou ikonou, ale co je možná ještě důležitější, poskytují potravu a domov široké škále australských živočichů.

K těm nejslavnějším obyvatelům eukalyptů patří koaly.Věděli jste, že eukalypty jsou nejvyšší kvetoucí rostliny na Zemi? Nejvyšší druhy dorůstají do výšky 80 až 100 metrů.Na Mowbray Park Farm se můžeme potkat i s tímto krásným eukalyptem.Eukalyptus = zázrak pro dýchací cesty. Eukalyptový olej se získává z listů. Má antiseptické a deodorační účinky. Proto je hojně využíván jak v potravinářském, tak zejména ve farmaceutickém průmyslu. Pro dýchací cesty je to úplný balzám.Využívá se také jako repelent proti molům či komárům.
Z nektaru některých eukalyptů se získává vysoce kvalitní med.
Dřevo těchto stromů je používáno pro výrobu tradičního australského hudebního nástroje didgeridoo.

Tyto stromy patří k mým oblíbencům, a tak není divu, že jsem se jim už věnovala v příspěvku 
Blahovičník = Eucalyptus = Gum Tree, ale bohužel zmizelo video s písničkou. To se holt na Youtube někdy stává.O těchto nádherných stromech by se dalo psát a psát…Už ale jen dodám
Happy National Eucalyptus Day!PS: Který krasavec zvítězil v anketě Eucalypt of Year 2022 najdete zde:
https://www.eucalyptaustralia.org.au/national-eucalypt-day/

Komentáře