100 let s VEGEMITE aneb 100-Mitey-YearsA je to tady opět. Co? No přece to černé cosi. To, co někdo nesnáší a druhý miluje.
 
Je tady Vegemite, zkráceně Mitey. Ale klidně také „Miteymňam" tedy „MiteyYum".A proč? Že by snad proto, že opakování je matkou moudrosti? Proč ne?! Ale hlavním důvodem je, že Vegemite slaví.

1923 až 2023 rovná se 100 let s Vegemite (100-Mitey-Years).Co neodmyslitelně patří k Austrálii?

Určitě slunce, usměvaví Australané, BBQ, také klokani a koaly, letní botky zvané žabky neboli thongs, … a rozhodně Vegemite.


Co je Vegemite?
Vegemite je ….
Hm Vegemite je vlastně neoficiální australská národní potravina.

Co to ale je? Přesné složení je samozřejmě, stejně jako u mnoha jiných ikonických značek potravin, přísně střeženým tajemstvím. Nicméně některé ingredience jsou méně tajné. Víme, že základem je kvasnicový extrakt, ke kterému se přidává mimo jiné sůl, celer a cibulové výtažky (viz Kdo zná a ví ten odpoví na otázku: Co to jen může být ta černá pasta?).

Vegemite je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínů skupiny B, konkrétně jsou to thiamin, riboflavin, niacin a folát (B1, B2, B3 a B9).Nechci se opakovat. Přidám ale pár zajímavostí, na které jsem narazila:

Sklenice s Vegemite byla první elektronicky naskenovanou položkou v Austrálii. Bylo to v roce 1984 u pokladny jednoho supermarketu Woolworths.

V roce 2007 bylo používání Vegemitu zakázáno ve věznicích v australském státě Victoria. Proč? Budete se možná divit. Důvodem byly obavy, že by z něj lidé za mřížemi mohli vyrábět alkohol! Zřejmě šlo ale o čísi přehnanou horlivost, protože, jak říkají odborníci, kvasinky ve Vegemitu jsou v době, kdy se dostanou do sklenice, mrtvé, a nejsou tedy pro výrobu kořalky už nijak skvělé.

Vtipné je, že na druhou stranu může být Vegemite pomocníkem po proflámované noci. Pití alkoholu totiž nejen že vyčerpává zásoby vitaminu B z našeho organismu, ale také snižuje schopnost je vstřebávat. Proto je dobré, pokud si na večírku dopřejeme alkohol, doplnit následující den vitamíny skupiny B. No a jak známo, Vegemite je jimi velmi dobře zásoben.V roce 2015 použili australští vědci Vegemite k dokončení elektrického okruhu a zapnutí LED světla. Díky vysoké koncentraci iontů a vody je Vegemite překvapivě dobrým elektrickým vodičem. Tento zdánlivě bláznivý experiment byl součástí rozsáhlejšího projektu, jehož cílem bylo vyrobit „poživatelné" lékařské senzory, které shromáždí data uvnitř těla a po dokončení své práce se rozpustí. Jak to vypadá, Vegemite se klidně může stát zachráncem lidského života.

Ostatně lidské životy „zachraňuje" dnes a denně. Podle statistik si prý Australané každý rok namažou asi 1,2 miliardy porcí Vegemitu na tousty, chléb nebo sušenky. Oooh, třeba takový toastík s Vegemite, avokádem a vajíčkem. Mňam. To je dobrota.Vegemite se dostal i do dětské knihy Possum Magic australské spisovatelky Mem Fox. Je to příběh o possumí slečně, která se díky kouzlu stala neviditelnou. Putuje Austrálií a hledá to správné australské jídlo, které ji opět zviditelní. Mezi těmito potravinami nechybí ani sendvič s Vegemitem. Knížku kouzelně ilustrovala Julie Vivas.Většina Australanů si Vegemite bere s sebou na cesty za hranice své země. Výjimkou nejsou ani australští sportovci. A tak Vegemite bývá „účastníkem" mnoha sportovních zápolení včetně Olympijských her.

Neodmyslitelně patří k hvězdě tenisových kurtů Ash Barty.„Tastes like: easy, peasy, VEGEMITE Squeezy!"
Tento vtipný slogan prezentuje Vegemite v jiném balení, než je to klasické.Jako je více druhů balení, tak je i více druhů samotného výrobku:
  • VEGEMITE – klasika v ikonické sklenici se žlutým víčkem a žluto-červenou etiketou,
  • VEGEMITE Squeezy (možná náhrada dřívějšího balení v tubě) - vhodné pro cesty,
  • VEGEMITE Gluten Free - bezlepková varianta,
  • VEGEMITE 40% Less Salt, s menším množstvím přidané soli,
  • VEGEMITE & Cheese, tedy se sýrem,
  • nebo mini balení VEGEMITE Portions 4,8 g.

Ani tak slavný a oblíbený výrobek, jakým Vegemite bezesporu je, se neobejde bez reklamy. Současné reklamní kampaně se často nostalgicky vracejí k té dnes již ikonické s „veselými malými Vegemity" z 50.let. Vůbec retro je v kurzu a má pořád něco do sebe.100 Mitey YEARS! Tastes like Australia!
Vegemite je ikona, která k Austrálii neodmyslitelně patří už od roku 1923.
Je to chuť Austrálie. Je to „Vegemňam" tedy „Vegeyum"
 

Komentáře