Aussiealbum 23. - Austrálie je když …



Co se vybaví téměř každému, když se řekne Austrálie? Pomoci by mohly pohlednice. Na ně se autoři a vydavatelé přece snaží vybrat to nejtypičtější pro každou zemi, Austrálii nevyjímaje.  



Typická Austrálie nebo co je typické pro Austrálii

Každému se jako první při vyslovení „Austrálie“ vybaví něco jiného. Určitě ale všichni řeknou "klokani". Také možná poušť, rudá barva země nebo Sydney Opera House.

Co ještě dělá Austrálii Austrálií?

Austrálie je nejsušším kontinentem. Současně patří k těm nejplošším. Nejvyšší hora, kterou je Mount Kosciuszko, má „jen“ 2 228 m n. m. (viz S jako slaměnky, ale také sníh!). 


Snowy Mountains

Je pravda, že žádnými velehorami se Austrálie nepyšní. To ale přece vůbec nevadí. Velehory ne, ale hory tam jsou. To ne že ne.😉 A kde jsou hory, tam bývá také sníh. Možná se může zdát, že sníh k Austrálii vůbec nepatří. Vždyť se o Austrálii říká, že je to země slunce. Ovšem v zimě se i v Austrálii jezdí za lyžovačkou. Ve Sněžných horách je v zimě sněhu víc než dost.


Snowy Mountains

Velehory ani sníh nepatří k tomu typickému, co by se každému při zmínce o Austrálii vybavilo jako první.  Ale rozsáhlé farmy už ano. Ty k Austrálií stoprocentně patří. A to i navzdory tomu, že Austrálie má ze všech obydlených světadílů nejmenší množství úrodné půdy (např Víkend na australské farmě).

V souvislosti s australskými farmami jsem si vzpomněla na statistiku, která  uváděla, že počet ovcí 🐑pětinásobně převyšuje počet obyvatel Austrálie.  V roce 2006 bylo uvedeno, že se v Austrálii zabývá chovem ovcí více než 12 000 farem.




Mowbray Park Farmstay

S farmařením, ale nejen s ním, souvisí další typická australská věc, a tou jsou klobouky a jiné pokrývky hlavy. Ty svého nositele chrání jednak před slunečním žárem ale také před obtížným hmyzem.


Co ještě je Austrálie?

Určitě jsou to pro Evropany až nepředstavitelně velké vzdálenosti. Když píšu velké vzdálenosti tak věřte, že jde o více než velké vzdálenosti. V Austrálii 100 km není žádná dálka. I takových dobrých 300 km je tady „hned za rohem“ (tady se mi vybavila hláška pana průvodce, když jsme jeli z Kings Canyon na Uluru. Na mapě je to hned vedle, a přitom jsou tyto přírodní monumenty od sebe vzdáleny 324,4 km cca 3 hodiny 30 minut jízdy). 

Walgett

S osamocenými odlehlými místy jdou ruku v ruce malinko zvláštně působící obydlí. Ne že by v outbacku žili všichni v takových „vilách“. Rozhodně ale nejsou ničím ojedinělým. A k Austrálii tyto „rezidence“ už neodmyslitelně patří.


Na co není kontinent na Jižní Polokouli vůbec skoupý, to je množství endemických živočichů. Není divu, že se každému jako první při vyslovení „Austrálie“ vybaví klokan nebo koala. Ale také wombat, papoušci, krokodýl, pavouk nebo had😲.


Podobně jako s živočichy, je na tom Austrálie i s rostlinami. Nejtypičtější asi jsou nádherné eukalypty (viz Blahovičník = Eucalyptus = Gum Tree).

Když už jsem zmínila eukalypty, tak s nimi mám spojenou nádherně modrou oblohu a hlavně mé oblíbené Blue Mountains.


Blue Mountains

Není možné mluvit o typických australských reáliích, a to možná nejvíc australské nezmínit. Samozřejmě mám na mysli Uluru a vůbec celé neuvěřitelně krásné a trochu záhadné rudé centrum (více Tajemná rudá skála v srdci kontinentu).


Od australského vnitrozemí je to jen krůček k tomu dalšímu pro Austrálii tak typickému, tedy k počasí. I když, jak jsem se už zmínila, není v Austrálii ničím zvláštním sníh, tak přece jen víc charakteristické pro tuto zemi je asi slunce a teplo, někdy možná až neuvěřitelné horko.

Takže bych mohla napsat: Austrálie je když … když se řekne slunce a horko. 

Teploučko se samozřejmě jinak snáší na pobřeží a jinak v suchém rozžhaveném vnitrozemí.  Rychle tedy na pláž. Protože pláže, to je další typická australská reálie. Dlouhé a mnohdy téměř prázdné (více např zde Aussiealbum 22. – Slunce, moře a PLÁŽ). I to je Austrálie.    


Byron Bay

K pláži a plážovému životu patří kromě opalování a plavání také surfování. Tato „surfařská“ fotka vznikla v Byron Bay. 


Pro mě k Austrálii patří také obuv. Prvním druhem jsou dalo by se říct národní boty – tedy žabky neboli flip-flops. Australané je nosí rádi a téměř vždy a všude. K značkám, které jsou známy i v ČR patří Gumbies.


Dalšími botkami, které jsou Made in Australia jsou krásně hřejivé UGG (více Pozor! BOTY!).


Austrálie je když … když se řekne BBQ. Grilování totiž Australané milují.

Pokud bych měla na první dobrou říct, které jídlo se mi vybaví v souvislosti s Austrálií, tak je to neodolatelně chutnající a vonící mango, Pavlova, vynikající káva a … správně – a Vegemite. Jak jinak.  


Ovšem co rozhodně je Austrálie, tak to je domorodé umění!!! A Sydney Opera House!!!


Austrálie je také když …

Když se řekne „Žádný problém“ a vše je „úžasné“- „no worries“ a „amazing“, to jsou velmi frekventovaná slova, kterými se vlastně dostávám k Aussie slangu (více Není angličtina jako angličtina aneb Aussie English Lesson No 1).  A k usměvavým a milým Australanům.  


Možná stačilo jen napsat, že Austrálie je když …

Když se řekne slunce, modré nebe, rudá země, klokani, Aussie slang, Vegemite, pohodoví usměvaví lidé, domorodé umění, bumerang, …

A …. Jak bych mohla zapomenout na něco, co pro mě rozhodně dělá typickou Austrálii Austrálií – a to jsou ikonická větrná čerpadla.  

Kinchega Woolshed nedaleko Broken Hill (nedaleko, to je těch zmíněných „pouhých“ 127 km😉)

 


Komentáře